Історія в подіях та особистостях

                                 
Історія в подіях та особистостях

11 вересня 2008 року

230 років тому – в 1778 році – закладено Херсонську фортецю за проектом головного архітектора Адміралтейств-колегій Михайла Вєтошнікова. В ході будівництва первинний проект корегувався та змінювався. До 1988 року фортеця – зразок земляного фортифікаційного будівництва того часу – в основному була завершена.

Навколо фортеці був розташований рів із земляним валом, на бастіонах встановлено 220 знарядь, в середині знаходився комплекс адміністративних та виробничих будівель. Видатним пам’ятником архітектури став ансамбль Дворцової площі в центрі фортеці.

4 вересня 2008 року

80 років тому – у 1928 році – в Херсоні відкрито електросвітлову лікарню. На початку 1930-х років вона була перетворена на інститут фізичних методів лікування з відділеннями водного, грязьового лікування та інгаляторним, рентген-кабінетом і хіміко-аналітичною лабораторією.

30 років тому – у 1978 році – враховуючи високий рівень матеріально-технічного забезпечення учбового процесу й кадровий потенціал викладачів, у Херсонському медичному училищі відкрито відділення для осіб з вадами слуху за спеціальністю «Стоматологія ортопедична» - єдине відділення такого типу в Україні.

28 серпня 2008 року

75 років тому – в 1933 році – налагодив випуск продукції електромашинобудівельний завод, створений на базі майстерень з ремонту тракторів.

70 років тому – в 1938 році – введено в дію першу чергу нафтопереробного заводу, що згодом став головним постачальником нафтопродуктів для Дніпровського басейну та півдня України.

22 серпня 2008 року

165 років тому – в 1843 році – в Херсоні побудовано комплекс Богоугодних закладів. Через декілька десятиліть тут відкрилася Херсонська земська фельдшерська школа. Наприкінці ХІХ ст. у цьому ж місці розташовувалися Хронічне відділення земської психіатричної лікарні та Земський притулок для дітей. У 1928 році Богоугодний заклад названо народною лікарнею №1, а пізніше – Херсонською обласною лікарнею.

70 років тому – в 1938 році – побудовано поліклініку №1 клінічної лікарні Суворовського району . Будівля, майже повністю зруйнована в роки Великої вітчизняної війни, відновлена у 1953 році.

14 серпня 2008 року

110 років тому – в 1898 році – відкрито музей давностей для публічного відвідування.

Тут були розміщені експонати, зібрані В.Гошкевичем, секретарем губернського статистичного комітету, а пізніше директором музею, редактором і видавником газети «Юг». Вхід до музею був вільний, і відвідувачі мали змогу побачити знахідки археологічних розкопок, у яких брали участь херсонські дослідники.

100 років тому – в 1908 році – відкрито Херсонське комерційне училище.

Згодом у зв’язку з розвитком промисловості й торгівлі училищу надано всі права державного навчального закладу.

7 серпня 2008 року

155 років тому – в 1853 році – в Херсоні утворена пожежна команда у складі 60 чоловік. До 1870 року вони були зосереджені в одному місці, а згодом їх розділили на чотири команди. Пожежників розташували у зручному приміщенні (зараз на цьому місці знаходиться Головпоштамт), де були створені умови для проходження спеціальної фізичної підготовки, необхідної при гасінні пожеж.

100 років тому – в 1908 році – в Херсоні почала діяти міська електростанція (на місці кінотеатру «Україна») з трьома двигунами потужністю 600 кінних сил.

75 років тому – в 1933 році – розпочав роботу маслозавод, що здійснював переробку 90 тис. тонн насіння соняшника на рік. Продукція заводу направлялася на потреби консервної промисловості.

1 серпня 2008 року

190 років тому – в 1818 році – засновано Херсонське духовне училище.

180 років тому – в 1828 році – відкрито першу аптеку в Херсоні – приватну аптеку Міллера. Вона була розташована на першому поверсі будівлі на розі вулиць Суворовської та Потьомкінської (нині вул. К.Маркса). Завдяки цілодобовому режиму роботи аптека Міллера декілька десятиріч залишалася найпопулярнішою в місті.

115 років тому – в 1893 році – в Херсоні засновано громаду сестер милосердя Червоного Хреста.

24 липня 2008 року

195 років тому – в 1813 році – в Херсоні закладено повітове початкове училище – перший державний навчальний заклад в місті. Пізніше училище, розташоване по вул. Червонофлотській, було перетворено у міське п’ятикласне училище, єдиний навчальний заклад такого типу до 60-х років ХІХ ст.

190 років тому – в 1818 році – Герой Вітчизняної війни 1812 р., поет Денис Давидов заснував в Херсоні школу для солдатських дітей, у якій було введено прогресивну систему взаємного навчання. До нашого міста він прибув на посаду начальника штаба 7-го піхотного корпусу 2-ї армії, розквартированого в Херсоні. 1819 року Денис Давидом поїхав з Херсона, проте і надалі опікувався справами школи.

  180 років тому – у 1828 році – відкрито училище для дітей канцелярських службовців, де готували чиновників для державних закладів. Навчання проходило по курсу гімназії. По закінченні училища випускники направлялися до тих закладів, за рахунок яких навчалися.

 
170 років тому – у 1838 році – в місті розпочато випуск газети «Херсонськие губернськие ведомости» .
. 
1 55 років тому – у 1853 році – підприємець Вадон заснував на березі Дніпра велику механічну майстерню, яка у 60-х роках ХІХ ст. перетворилася на чавуноливарний та механічний завод. На початку Кримської війни механічна майстерня виконала перше казенне замовлення на оковку 60 лафетів знарядь Очаківської фортеці.

17 липня 2008 року

205 років тому – в 1803 році – затверджено перший герб м. Херсона. Він являв собою щит, на сірому фоні якого розташований чорний двоглавий орел, що тримає в правій лапі лаврову гілку, в лівій – полум’я. У центрі фігури розміщений блакитний щиток із золотим православним хрестом та чотирма променями.   

 

30 років тому – в 1978 році – був прийнятий новий (радянський) герб Херсона з відповідною атрибутикою: половина якоря та половина шестерні, що утворюють коло, в середині якого – вітрильник, а зверху – український орнамент.

  Сучасний герб міста Херсона, опис якого затверджений у 2005 році, виглядає таким чином: на лазуровому тлі, у формі геральдичного французського щита, у верхній половині розміщена брама Херсонської фортеці. 

Нижче під брамою розташовані направлені лапами вниз перехрещені якорі золотистого кольору – торговий та військовий. Наше місто було колискою Чорноморського флоту та провідним у кораблебудуванні.

Нижню частину щита обрамлено зліва дубовою, а справа – лавровою гілками золотисто-зелено-коричневого кольору – символами міцності і слави міста.

Посередині гілок на вензельній розетці написано рік заснування нашого міста – 1778.

Герб обрамлено картушем та увінчано баштовою короною з трьох зубців золотистого кольору, яка означає, що місто Херсон є обласним центром.

9 липня 2008 року

210 років тому – в 1798 році – в Херсоні освячено Успенський собор. Храм був закладений у 1786 році в самому центрі Купецького передмістя на широкій Грецькій площі. Необхідність будівництва храму була викликана тим, що у церкві Св. Софії, діючої у передмісті, богослужіння велися грецькою мовою. Тому мешканці передмістя звернулися до архієпископа Херсонського і Славенського Нікіфора з прошенням про будівництво храму в ім’я Успіння Пресвятої Богородиці.

70 років тому – в 1938 році – введено в дію Херсонський завод склотари. Обсяг випуску першої продукції становив 50 млн. банок на рік. За рівнем механізації виробництва на той час він був одним з провідних серед заводів такого типу в Європі, мав важливе значення для розвитку консервної промисловості в Херсоні і на Україні.

25 червня 2008 року

225 років тому – у 1783 році – капітан ІІ рангу Семен Пустошкін проклав фарватер з Херсонського порту до моря.

155 років тому – у 1853 році – розпочалася Кримська війна, під час якої Херсон був етапним пунктом для військ та ополченців, що йшли до Криму на захист Севастополя. В нашому місті розташовувався госпіталь для поранених захисників Севастополя.

12 чеврня 2008 року

195 років тому – в 1813 році – в Херсоні відкрилось повітове училище. До 60-х років ХІХ століття воно було єдиним у Херсоні початковим навчальним закладом.

100 років тому – в 1908 році – при місцевому відділенні російського музичного товариства відкрилося музичне училище. Широку популярність у жителів міста здобули самодіяльні ансамблі балалаєчників та гітаристів, а також духовий і струнний оркестри учнів земського сільськогосподарського училища.

80 років тому – в 1928 році – розпочато видавництво газети «Наддніпрянська правда».

29 травня 2008 року

230 років тому – 31 травня 1778 року – засновано Херсонський морський порт.
110 років тому – 31 травня 1898 року – відбулося урочисте відкриття в залі Херсонської міської бібліотеки губернської вченої архівної комісії та губернського археологічного музею.
 
 

30 років тому – 27 травня 1978 року – відкрито Херсонський художній музей ім.О.Шовкуненка. 

9 травня 2008 року

У березні 1967 року в м. Херсоні відбувся урочистий траурний церемоніал перепоховання останків радянських воїнів до могили Невідомого солдата. 9 Травня тут був закладений Вічний вогонь.

У 1969 році з нагоди відзначення 25-ї річниці визволення Херсона від фашистських загарбників в парку Слави відкрито монумент «Танк Т-34», а площу на розі Миколаївського шосе, проспекта Нафтовиків та вул.Р.Люксембург названо площею Перемоги.

У червні 1989 року завершено будівництво Меморіального комплексу біля могили Невідомого солдата в парку Слави.

Наприкінці 1990 року під час будівельних робіт по вул. Піонерській були знайдені останки 150-160 радянських військовополонених. Відомо, що в роки Великої вітчизняної війни в межах вулиць Червонопрапорної, Піонерської, Робочої, Лугової знаходився табір для військовополонених. Було знайдено близько 2 тисяч кісток,чимало особистих речей, одяг, посуд тощо. За результатами досліджень останків з’ясовано, що серед загиблих 78 чоловіків, 2 жінки, ще 10 останків не вдалося ідентифікувати за статтю, решта кісток – лише фрагменти.

В червні 2002 року до 61-ї річниці початку Великої вітчизняної війни відкрито Алею Героїв у парку Слави.

15 квітня 2008 року

225 років тому – у квітні 1783 року – територія Херсонщини в сучасних кордонах приєднана до Російської імперії

90 років тому – у квітні 1918 року – м. Херсон було захоплене австро-німецькими військами

20 років тому - у квітні 1988 року - в рамках плану заходів Раданського Союзу щодо надання шефської допомоги республіці Афганістан м. Херсон розпочинає надання домоги провінції Нимроз. Промисловими підприємтвами виділені верстати, відділом народної освіти – дитячі іграшки на загальну суму 2000 карбованців, 300 комплектів шкільної форми, 20 комплектів слюсарних та 15 - столярних інструментів.

10 років тому – у квітні 1998 року - в м. Херсоні розпочинається експлуатація систем кабельного телебачення. Програми кабельного телебачення стають доступними для мешканців Таврійського, Шуменського мікрорайонів та мікрорайону Корабел