Міжнародне співробітництво

Міжнародне співробітництво міста Херсона у І півріччі 2019 року

 

Протягом I півріччя 2019 року проведено зустрічі міського голови з представниками дипломатичних та консульських місій, урядовцями та представниками муніципалітетів Грузії, Литовської, Польської, Турецької та Чеської Республік, представниками Північної екологічної фінансової корпорації (НЕФКО) та компанії Clean Energy Solutions (CES), Світового банку, Міжнародного та Європейського банків реконструкції та розвитку, керівниками литовської компанії «Nevda», британської міжнародної групи компаній «ELLEAS» LTD, партнерами Міжнародної юридичної компанії «Armadum Lawyers», довгостроковими спостерігачами за президентськими виборами 2019 року в Україні від «Канадської місії» неурядової міжнародної організації CANADEM, Бюро з демократичних інститутів і прав людини (БДІПЛ) Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ) та Міжнародного республіканського інституту.

Під час проведених зустрічей обговорено:

- економічну та політичну ситуацію у місті;

- проблемні питання у реалізації спільних інвестиційних проектів;

- напрями подальшої співпраці у сфері зовнішньоекономічної та інвестиційної діяльності;

- процеси розробки техніко-економічного обґрунтування та впровадження проекту щодо підвищення енергоефективності громадських будівель КНП «Херсонська міська клінічна лікарня імені О.С. Лучанського» та вуличного освітлення міста Херсона;

- сучасні інформаційні системи електронного документообігу країн ЄС та можливість їх впровадження у виконавчих органах міської ради;

- виборчий процес під час чергових виборів Президента України 31 березня 2019 року та його відповідність зобовязанням ОБСЄ та іншим міжнародним стандартам демократичних виборів, а також національному законодавству.

 

Представники зовнішньоекономічної та інвестиційної діяльності міста протягом І півріччя 2019 року взяли участь у семінарах, практикумах, засіданнях за «круглим столом», офіційних зустрічах, бізнес-сніданках, бізнес-майстернях та бізнес-конференціях, під час яких мали змогу ознайомитися з:

- інструментами підтримки і розвитку малого та середнього бізнесу від найбільшого фінансового інвестора в Україні – ЄБРР (бізнес-сніданок «Інструменти підтримки і розвитку малого та середнього бізнесу від ЄБРР: грантова допомога та фінансування»);

- можливостями перетворення партнерства у насправді бажане, ефективне та міцне (бізнес-конференція «Партнерство в бізнесі»);

- німецьким досвідом побудови об'єднань, способами представлення та захисту інтересів жінок-підприємниць  у політиці та економіці, можливостями співпраці українських та німецьких підприємниць (майстерня «Жіноче підприємництво: виклики, інструменти підтримки та представництво інтересів» у Київській ТПП);

- алгоритмом виходу на ринок Німеччини, нюансами встановлення першого бізнес-контакту, очікуваннями німецької сторони від партнерства з українськими компаніями в рамках Програми «Fit for Partnership with Germany» («Готові до співпраці з Німеччиною») (бізнес-майстерня «Співробітництво з Німеччиною. Міфи та реальність»);

- тонкощами роботи в Балканських країнах: вільні економічні зони Болгарії, можливості промислової кооперації та відкриття власного бізнесу (бізнес-сніданок у ХТПП «Експорт до Балканських Країн»);

- процесом планування нового експортного процесу та можливістю коригування вже існуючого (практикум ExportBootcamp за технічної підтримки Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України»);

- можливостями розширення економічних можливостей жінок в рамках співпраці з Канадсько-українським проектом з підтримки торгівлі та інвестицій CUTIS;

- дослідженнями на тему «Видимі та невидимі бар’єри: гендерний аналіз викликів у експортній діяльності для українських МСП» та стратегічними рекомендаціями щодо зменшення гендерних бар’єрів у торгівлі для МСП у власності та під керівництвом жінок (заходи Канадсько-Українського проекту з підтримки торгівлі та інвестицій (CUTIS)).

 

19-21 лютого у місті Києві пройшов День Франції в Україні в рамках міжнародних виставок «Agro Animal Show» та «Зернові технології», під час якого обговорено і перспективи українсько-французької співпраці з точки зору французьких експертів. У заході також взяли участь аграрії Херсона та регіону.

27 лютого в Херсоні в рамках щорічної виставки «Фермер» пройшла регіональна конференція «Створення умов для реалізації експортного потенціалу», в якій взяли участь і підприємці міста Херсона. Учасники конференції розглянули основні аспекти виходу сільгоспвиробників на міжнародні ринки, загальні положення законодавства з питань здійснення експортної діяльності, особливості оподаткування експортних операцій сільськогосподарської продукції, основні процедури митного оформлення експорту товарів. 

Херсонські підприємства ТОВ «Плодоовочевий комбінат «Херсон» та ТОВ «Наш продукт» представили свою продукцію (плодоовочева консервація, томатна паста, соки) на Х Міжнародній виставці та форумі з підтримки фермерства «Агропорт Захід Львів 2019» 21-22 березня 2019 року. Форум став першим з чотирьох цьогорічних заходів АГРОПОРТ в Україні. Головна мета форумів серії АГРОПОРТ – це в першу чергу розвиток потенціалу дрібних та середніх сільгоспвиробників виробників, підвищення їх конкурентоспроможності, розширення ринків збуту, вигідне позиціонування вітчизняних товарів. Наступний форум під назвою «Агропорт Південь» відбудеться 18-20 липня 2019 р. у місті Херсон.

 

З метою розвитку міжнародного співробітництва суб’єкти підприємницької діяльності та представники бізнес-кіл міста взяли участь у Міжнародному економічному форумі в місті Орша (Вітебська область, Білорусь), Міжнародному форумі ділових контактів «Брест 2019» (Білорусь) форумі Білоруської торгово-промислової палати «Школа експорту» та універсальній виставці-ярмарку мозирської продукції «Палеская скарбнiца» (м. Мозир, Білорусь).

З метою обміну ідеями, налагодження співпраці та сприяння зростанню притоку прямих іноземних інвестицій в українську економіку, обговорення змін в динаміці розвитку торгово-економічної співпраці України та Польщі, перспектив реалізації спільних дорожніх інфраструктурних проектів, проектів у сфері відновлюваної енергетики та енергозбереження, тенденцій розвитку  співпраці у сфері будівництва і нерухомості представників бізнес-кіл міста було запрошено відвідати Х Міжнародний форум «День українського бізнесу в Польщі» у Варшаві 16 травня 2019 року.

 

30 травня 2019 року в контексті Року сім’ї у місті Києві відбувся VIII Національний молитовний сніданок України за участі керівництва Держави, ВРУ та КМУ, народних депутатів України, високопосадовців, представників органів місцевого самоврядування, членів парламентів країн Євросоюзу та США, представників дипломатичних місій, релігійних і громадських діячів, який сприяв духовному єднанню та порозумінню учасників. Представники Херсонської міської ради також відвідали даний захід.

 

Ураховуючи пріоритети зовнішньої політики України, а також курс на європейську інтеграцію, представники Херсонської міської ради взяли участь у конференції «Шлях до призу Європи: виклики та перспективи» у Харкові 6 червня 2019 року, метою якої було поширення ідей європейської єдності та популяризація Призу Європи серед міст України, обговорення особливостей та методики подачі заявки на отримання Призу Європи.

 

Херсонщина – аграрний край, славетний своїми фруктами, овочами, зерном, олійними культурами, тому регіональний стенд області, основна концепція якого цього року – агро- та гастротуризм, на Міжнародній агропромисловій виставці «Агро-2019» 04-07 червня в Києві став центром уваги. Учасниками стенду стали також провідні переробні підприємства Херсона.

Виставка «Агро 2019» – найбільша агропромислова виставка в Україні та Східній Європі, виступає ефективною платформою для вдосконалення виробництва, впровадження інновацій, презентацій новинок в усіх сферах АПК України, діловим заходом, що відкрив можливості для співпраці з країнами – лідерами світового аграрного сектору, а також унікальною нагодою для діалогу між приватним бізнесом і державою, асоціаціями та іноземними представниками.

 

Декілька років поспіль Херсонська міська рада плідно співпрацює з Північною екологічною фінансовою корпорацією (НЕФКО). Наразі ведеться спільна робота Херсонської міської ради, НЕФКО та компанії-консультанта Clean Energy Solution (CES) з розробки техніко-економічного обґрунтування Проекту щодо підвищення енергоефективності громадських будівель комунального некомерційного підприємства «Херсонська міська клінічна лікарня імені О.С. Лучанського» та вуличного освітлення міста Херсона, у рамках якого планується:

Ø  реконструкція вуличного освітлення із застосуванням LED-світильників та встановлення нових блоків управління розподільчими пунктами керування освітленням із дистанційним управлінням із центрального диспетчерського пункту та передачею даних;

Ø  термомодернізація шести корпусів із реконструкцією системи опалення КНП «Херсонська міська клінічна лікарня ім. О. С. Лучанського»: головного корпусу, поліклініки № 1, дитячої поліклініки, дитячого відділення, пологового відділення, неврологічного відділення.

Триває реалізація інвестиційного проекту Світового банку з підвищення енергоефективності у секторі централізованого теплопостачання України на базі МКП «Херсонтеплоенерго» (вартість проекту – 21,65 млн. дол. США). Відповідно до договорів про субкредитування, позика надається на модернізацію опалювальних котелень, закриття зайвих котелень, установку малих електростанцій комбінованого виробництва теплової та електричної енергії (міні ТЕЦ), заміну труб теплових мереж попередньо ізольованими трубами та установку систем диспетчерського управління по збору даних, установку ITП в житлових будинках та побудинкову установку лічильників теплової енергії, а також фінансування відповідних витрат на впровадження інвестицій в заходи із забезпечення енергоефективності.

З метою реалізації інвестиційного проекту «Покращення інфраструктури громадського транспорту міста Херсон шляхом оновлення пасажирського рухомого складу міського комунального підприємства «Херсонелектротранс» у грудні 2018 року підписано Угоду між Херсонською міською радою, МКП «Херсонелектротранс» та Європейським банком реконструкції та розвитку про підготовку кредитного фінансування для здійснення місцевого зовнішнього запозичення. За рахунок кредитних коштів ЄБРР у сумі 10,0 млн євро планується придбання 50 нових тролейбусів та супутнього ремонтного та діагностичного обладнання, ремонт та модернізація депо, тролейбусної контактної мережі.

У ході зовнішньоекономічної та інвестиційної діяльності також укладено Меморандум про партнерство з Програмою розвитку Організації Об’єднаних націй в рамках проекту «Розвиток та комерціалізація біоенергетичних технологій у муніципальному секторі в Україні» у рамках спільної ініціативи ПРООН і Глобального екологічного фонду. Херсон отримає безоплатну технічну допомогу для підготовки техніко-економічного обґрунтування будівництва твердопаливної котельні на території комунального підприємства «Міське дорожнє управління», а також – будівництва двох твердопаливних котлів у селищі Наддніпрянське. 06 травня 2019 року ПРООН завершила розробку одного з техніко-економічних обґрунтувань – інвестиційного проекту «Реконструкція котельні зі встановленням котлів для спалювання біопалива в смт. Наддніпрянське».

 

Майже мільярд доларів – 926,65 млн. дол. США саме стільки інвестицій портова галузь України залучить в найближчі кілька років. Левова частка цієї суми – проекти державно-приватного партнерства, лідируючі позиції серед яких займають ДП «Стивідорна компанія «Ольвія» (Миколаївська область) і ДП «Херсонський морський торговельний порт». Техніко-економічні обґрунтування проектів розроблені консорціумом міжнародних консультантів, сформованим Європейським банком реконструкції та розвитку і International Finance Corporation.

Проект концесії «Ольвії» розрахований на 35 років і 17,3 млрд грн вкладень. Реалізація проекту в «ХМТП» розрахована на 30 років і залучить 1,4 млрд грн. Тобто за двома концесійним проектам сумарно необхідно близько $ 672 млн інвестицій. В цілому, така форма державно-приватного партнерства може стати ефективним інструментом, який призведе до збільшення обробки вантажів і, як наслідок, відрахувань до державного та місцевих бюджетів. За оцінками експертів, після передачі в концесію до 2030 року обсяги перевалки вантажів в цих портах збільшаться мінімум на 130%.

Серед потенційних концесіонерів переважають портові оператори, власники вантажів і міжнародні трейдери. Вони мають значний досвід роботи в українському або зарубіжному портовому секторі, зацікавлені створювати або розвивати власні перевалочні потужності в українських портах. У числі цих компаній: «Дніпрокарго», «Укррічфлот», «Метінвест», «Нібулон», «Портінвест», Mitsubishi Corparation (Японія), China Harbour Engineering (Китай), Bunge (США), POSCO Daewoo (Корея), COFCO Agri Ukraine (Китай), Nectar Group (Великобританія), QTerminal (Катар), Ceygroup (Туреччина), Louis Dreyfus Company (Франція) та інші.

Міністерство інфраструктури України планує оголосити проведення конкурсів з відбору концесіонерів майна ДП «Стивідорна компанія (СК) «Ольвія» і ДП «Херсонський морський торговельний порт» до кінця липня 2019 року.

 

Виконавчими органами міської ради ведеться активна робота у напрямку популяризації культури іноземних країн у Херсоні та навпаки. Важливими культурними міжнародними заходами, проведеними у Херсоні протягом І півріччя 2019 року стали:

ХХІ Міжнародний театральний фестиваль «Мельпомена Таврії» (17-25 травня 2019 року) – найвідоміший фестиваль України за кордоном, у якому взяли участь 36 театральних колективи з Румунії, Грузії, Ізраїлю, Білорусії, Польщі, Угорщини, Молдови, Туреччини, Азербайджану, Литви, Вірменії та України. Всього на фестивалі було представлено 12 країн. Протягом 9 днів на основних сценічних майданчиках фестивалю було показано 36 вистав;

Дні Литви у Херсоні, основною метою яких є показ дружніх культурних зв’язків України і Литви, вивчення спільної історії наших держав і таким чином, зміцнення спільного опору російській пропаганді. У рамках святкування у 2019 році у місті проведено ряд заходів культурно-освітнього напрямку, спрямованих на жителів міста до литовської культури та звичаїв. Саме з цього приводу та на честь 95-річчя з дня народження видатного литовського актора театру і кіно Донатаса Баніоніса до Херсона завітав режисер, актор та сценарист, власник кінокомпанії UAB LITNEK Раймундас Баніоніс та привіз херсонцям свою улюблену роботу «Діти з готелю «Америка»». Також, у рамках святкування Днів Литви у Херсоні у ККЗ «Ювілейний» пройшла литовська фото-виставка «Історична спадщина мовою фотографії»;

День Європи. Херсон насправді є частиною Європи та поділяє європейські цінності! Херсонщина завжди славилася своїми національними діаспорами, які зробили неоціненний вклад в історію та культуру Херсона та краю. Цього року 18 травня Херсонська бібліотека ім. Олеся Гончара спільно з Центром Європейської інформації організувала та провела костюмовану соціокультурну акцію до Дня Європи «Мультикультурні традиції благодійності в Таврії». Акція проходила у вигляді пересувного кіномайданчика з вільними реконструкціями життя Херсона у різні часи в локаціях реальних подій.

Міжнародний фестиваль патріотичної творчості «Діти просять миру» (30 травня 2019 року), приурочений Дню Незалежності Грузії (26 травня), у рамках Міжнародного соціального проекту «Мій тато захищає Україну». Мета Фестивалю – об’єднати країни у бажанні миру своїм народам, познайомити дітей з культурою інших держав, налагодити дружні міждержавні зв’язки. До міста завітали делегації з Польщі та Грузії, а консули цих країн були почесними гостями заходу. У рамках заходу також пройшла виставка, на якій були представлені вироби з тканини, дерева, дитячі картини, науково-технічні новинки, елементи культури країн-учасниць, книжки й міні-фотовиставка. Бажаючих пригощали грузинськими стравами.

 

Містами-побратими Херсона є Залаегерсег (Угорщина), Зонгулдак (Туреччина), Шумен (Болгарія), Кент (США), Бізерта (Туніська Республіка).

Херсон підтримує партнерські зв’язки з містами: Вільнюс та Клайпеда (Литва); Телаві (Грузія), Кишинів (Молдова), Текирдаг та Мерсін (Туреччина), Клуж-Напока (Румунія), Цзинань та Суйчжоу (КНР), Тусон (США).

З метою започаткування співпраці та обміну досвідом між містами Херсон та Гдиня меру Гдині Войцеху Щуреку направлено лист з проханням ініціювати співпрацю між «Морським економічним форумом» у Гдині та «Балтійсько-Чорноморським економічним форумом», який зазвичай проходить в містах Херсон і Клайпеда, а також сприяти встановленню партнерських відносин між Публічним акціонерним товариством «Херсонгаз» з подібними компаніями у Гдині та налагодження зв'язків між міжнародними аеропортами Херсон і Гданськ.

 

Херсон вже декілька років є членом Всеукраїнської Асоціації органів місцевого самоврядування «Асоціація міст України», яка об’єднує понад 557 міст, селищ і сіл, в яких проживає понад 80 % населення України.