Міжнародне співробітництво

Міжнародне співробітництво міста Херсона у І півріччі 2020 року

У І кварталі 2020 року проведено 4 зустрічі міського голови з представниками дипломатичних та консульських місій, муніципалітетів Білорусі, Грузії та Туреччини, менеджерами литовської компанії «Nevda».

Під час проведених зустрічей обговорено:

перспективні напрями розвитку співробітництва між Херсоном та містами Кутаїсі (Грузія) і Гродно (Республіка Білорусь);

литовську систему електронного документообігу для навчальних закладів «Моя школа»;

можливість будівництва багатоквартирних житлових будинків у Херсоні для кримських татар, які були змушені покинути окупований Крим і переїхати на Херсонщину.

В умовах пандемії гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі – COVID-19), Україна, як і більшість країн світу, закрила свої кордони і припинила регулярні міжнародні сполучення.

У зв’язку з введенням на території міста Херсона обмежувальних заходів, спрямованих на попередження розповсюдження COVID-19, виконавчими органами Херсонської міської ради заходи міжнародного характеру у ІІ кварталі 2020 року не проводилися.

Триває реалізація інвестиційного проєкту Світового банку «Підвищення енергоефективності у секторі централізованого теплопостачання України» на базі МКП «Херсонтеплоенерго» (вартість проєкту – 21,65 млн. дол. США). Основні напрями реалізації: впровадження новітніх технологій, спрямованих на зменшення споживання невідновлюваних природних ресурсів, зменшення забруднення навколишнього середовища шляхом модернізації об’єктів теплопостачання та підвищення якості послуг з централізованого теплопостачання для кінцевих споживачів з одночасним зменшенням їх вартості за рахунок інвестицій у реконструкцію та заміну основних виробничих фондів.

У рамках Проєкту:

встановлено та введено в експлуатацію 140 приладів обліку теплової енергії в багатоквартирних житлових будинках;

проведено реконструкцію п’яти котелень та ЦТП-26 (із встановленням калібрувальної установки для повірки теплолічильників);

придбано устаткування для технічного обслуговування;

здійснено технічне переоснащення 15 котелень із встановленням автоматизованих систем управління технологічними процесами.

Продовжується робота у напрямку реалізації інвестиційного проєкту «Поліпшення інфраструктури громадського транспорту міста Херсон шляхом закупівлі нових низькопідлогових тролейбусів та супутнього ремонтного обладнання, ремонту та модернізації тролейбусної контактної мережі», головною метою якого є розвиток екологічно чистого та соціально значущого транспорту. Вартість Проєкту: 12,5 млн євро, у т. ч. співфінансування з міського бюджету – 1 млн євро (8 %). Придбання нових модернізованих тролейбусів дасть змогу оновити існуючий парк за рахунок заміщення аварійного транспорту; покращити насиченість та оптимізувати структуру існуючих тролейбусних маршрутів; підвищити ефективність тролейбусних перевезень за рахунок покращення доступності, комфорту та надійності надання послуг пасажирських перевезень; підвищити середню швидкість перевезення пасажирів; знизити інтенсивність технічного обслуговування та витрат; зменшити споживання електроенергії оновленим тролейбусним парком.

Підписано кредитний договір між Херсонською міською радою, ЄБРР та МКП «Херсонселектротранс».

Рішенням міської ради надано гарантію ЄБРР для забезпечення виконання боргових зобов’язань МКП «Херсонелектротранс» за кредитом, що залучається для реалізації Проєкту.

Міністерство фінансів України погодило обсяги та умови надання місцевої гарантії Херсонської міської ради у 2020 році для забезпечення виконання боргових зобов’язань за запозиченням, що залучається МКП «Херсонелектротранс».

Наразі Проєкт знаходиться на погодженні в Антимонопольному комітеті України.

Триває спільна робота Херсонської міської ради, Північної екологічної фінансової корпорації (НЕФКО) та компанії-консультанта Clean Energy Solution (CES) з розробки техніко-економічного обґрунтування Проєкту щодо підвищення енергоефективності громадських будівель комунального некомерційного підприємства «Херсонська міська клінічна лікарня імені О.С. Лучанського» та вуличного освітлення міста Херсона.

У ході проведеної роботи обрано 4 будівлі, які разом займають 81% загальної площі лікарні та використовують орієнтовно 80% від загального рівня базового споживання енергоресурсів. Вартість запропонованих заходів – 4,2 млн євро. Термін окупності – 10,5 років. Економія енергії становитиме 46%.

Також обрано 84 вулиці, які використовують 40% енергоресурсів. Реалізація Проєкту у частині вуличного освітлення міста передбачає встановлення 4735 нових вуличних світильників. Вартість запропонованих заходів – 2,7 млн євро. Термін окупності – 10 років. Внутрішня норма рентабельності – 8,2%.

Запропоновані складові частини фінансування Проєкту:

кредит – 5 млн євро (72,5%),

співфінансування з міського бюджету – 1 млн євро (14,5%), що становить 20% від кредитних коштів,

ґрант НЕФКО – 0,9 млн євро (13%).

Триває проєкт «Протидія гендерно-зумовленому насильству через створення Кризового центру для постраждалих від домашнього насильства», на реалізацію якого Фондом ООН в галузі народонаселення (UNFPA) в Україні (уряди Канади та Великої Британії), Міжнародним благодійним фондом «Українська фундація громадянського здоров’я» та Угорською Екуменічною службою допомоги (уряд Угорщини, у межах програми «HUNGARY HELPS») надано технічну допомогу. Вартість Проєкту – 3 млн грн, у т. ч. співфінансування з міського бюджету – близько 200 тис грн (7 %). Проєкт спрямований на посилення системи запобігання та протидії насильству щодо жінок на місцевому рівні шляхом забезпечення доступності якісних послуг для постраждалих від насильства та формування в українському суспільстві культури нульової толерантності до насильства. Підписано відповідний Меморандум про взаємопорозуміння, яким передбачено створення першого Кризового центру на півдні України. Співфінансування з міського бюджету склало близько 200 тис грн – розробка проєктно-кошторисної документації на ремонт відібраного приміщення.

У рамках Проєкту:

відкрито Кризовий центр для постраждалих від домашнього насильства, розрахований на 12 осіб одночасного перебування;

розроблено алгоритм взаємодії з постраждалими від домашнього насильства від початку отримання інформації про випадок домашнього насильства до надання притулку у Кризовому центрі;

на базі Херсонського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді відкрито Денний центр з питань протидії домашньому насильству «Ресурсний центр для жінок», у якому постраждалі отримують безкоштовну соціальну, психологічну та юридичну допомогу;

з метою розширення доступності первинних соціальних, юридичних та психологічних консультацій за номером телефону 0 800 30 77 30 на базі Денного центру для постраждалих від домашнього насильства відкрито цілодобову «гарячу лінію»;

укладено угоди з лікарняними закладами міста та регіону.

Станом на 01.07.2020 в Кризовому центрі отримали тимчасовий притулок та допомогу 69 осіб – з наданням психологічних, юридичних та соціальних послуг, проведенням групових занять. Без надання притулку у вигляді психологічних, юридичних та соціальних послуг надано допомогу 664 особам.

Збільшилася кількість звернень постраждалих до органів влади та місцевого самоврядування, що свідчить про зростання довіри постраждалих до них у процесі  вирішення проблем, пов’язаних із домашнім насильством.

У рамках роботи кризового центру:

проведено 15 соціальних заходів для 1500 осіб (лекції, «круглі столи», брифінги);

для близько 100 тис осіб продемонстровано соціальну рекламу (25 білбордів, 45 сітілайтів, 300 календарів);

для близько 150 тис осіб організовано більше 80 виступів на радіо та телебаченні, надруковано ряд статей в інтернет-виданнях та соціальній мережі «Фейсбук»;

в освітніх закладах міста для понад 10 тис осіб проведено тематичні лекції, бесіди, тренінги, класні години із питань запобігання жорстокому поводженню в учнівському середовищі, захисту прав дітей.

Ведуться організаційні та підготовчі роботи з реалізації проєкту «Безпечна вода для Херсона», у рамках якого планується придбання та встановлення установки із виробництва гіпохлориту натрію на виробничих потужностях МКП «Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства м. Херсона». Проєкт фінансується Міністерством закордонних справ Словаччини та Словацької агенції по міжнародному співробітництву та розвитку (100 тис євро). Окрім того, передбачено співфінансування з міського бюджету у розмірі 20 тис євро на приведення технічної документації у відповідність до норм Європейського Союзу.

Розпочато впровадження проєкту концесії на державному підприємстві «Херсонський морський торговельний порт». Перемогу у концесійному конкурсі отримало товариство з обмеженою відповідальністю «Рісоіл-Херсон» (Грузія-Швейцарія).

26 червня 2020 року Міністерство інфраструктури України, в особі державного секретаря Володимира Бучка, ДП «Адміністрація морських портів України», в особі в. о. голови Олександра Голодницького, ТОВ «Проєктна компанія Рисоіл-Херсон», в особі директора Владислава Талаха, та ТОВ «Рисоіл-Херсон», в особі директора Шота Хаджишвілі, підписали договір про передачу в концесію Херсонського морського торговельного порту. Відповідно до договору, компанія-концесіонер ТОВ «Рисоіл-Херсон» інвестує у розвиток порту близько 300 млн грн. Крім цього, понад 18 млн грн буде вкладено в місцеву інфраструктуру.

Для самого підприємства це означає не лише стабільний подальший розвиток і робочі місця для людей, а й добробут всього міста та регіону. Завдяки модернізації порту Херсона будуть створені сприятливі умови для зростання економіки країни.

Відповідно до договору, концесіонеру ТОВ «Рисоіл-Херсон» надається виключне право створювати, будувати і управляти Херсонським морським торговельним портом з метою його модернізації та подальшого розвитку. Період дії концесії триватиме 30 років.

Концесіонер зобов’язується:

щорічно сплачувати концесійний платіж у розмірі щонайменше 12 млн грн з урахуванням індексації та 7% від чистого доходу концесіонера;

протягом перших 3,5 років з дати закінчення перехідного періоду інвестувати в об’єкт щонайменше 216 млн грн, а протягом перших 10 років – ще додатково щонайменше 62 млн грн (у цінах 2019 року);

забезпечити обсяги перевалки вантажів порту у 2030 році на рівні не менше 1,36 млн тонн;

здійснити внесок у розвиток місцевої інфраструктури щонайменше 18 млн грн, у тому числі, забезпечити співфінансування капремонту дорожнього покриття вулиць на шляху до порту та нового майданчика для стоянки вантажівок за межами міста;

сприяти збільшенню до 80% частки вантажів, що прямують до порту з використанням залізничного, внутрішнього водного та інших видів транспорту, крім автомобільного;

забезпечити безперервну діяльність порту;

перевести всіх працівників Херсонського морського порту та частину працівників Адміністрації морських портів України, не допускаючи їх звільнення за своєї ініціативи чи ініціативи уповноваженого ними органу протягом 10 років з моменту прийняття концесіонером на роботу;

не допускати зниження заробітної плати працівників протягом перших 3-х років з моменту прийняття їх концесіонером на роботу, підвищуючи рівень ЗП відповідно до законодавства та з урахуванням Галузевої угоди;

дотримуватися необхідних вимог природоохоронного законодавства та виконувати заходи щодо охорони навколишнього природного середовища тощо.

В умовах пандемії коронавірусу онлайн-присутність стає для бізнесу міста життєво необхідною. Підприємства опановують нові формати ділового спілкування – віртуальну експозицію та онлайн-перемовини B2B, що приходять на заміну звичним виставкам та форумам.

Цьогоріч з 25 травня по 10 червня на сайті www.vesna.ccigomel.by в онлайн-режимі безпечно та ефективно пройшла міжнародна виставка «Весна в Гомелі», на якій були представлені пропозиції та контакти експонентів з 13 країн світу. На віртуальному стенді Херсонщини були розміщені пропозиції таких підприємств Херсона як ТОВ «Дунапак Таврія», ТОВ «Плодоовочевий комбінат «Херсон» (ТМ «Бон Херсон»), а також ПП «Оригінал Авто» та ПП «Інтер Склад» (компанія Zollex Group).

Містами-побратими Херсона є Залаегерсег (Угорщина), Зонгулдак (Туреччина), Шумен (Болгарія), Кент (США), Бізерта (Туніська Республіка).

Херсон підтримує партнерські зв’язки з містами: Вільнюс та Клайпеда (Литва); Телаві (Грузія), Кишинів (Молдова), Текирдаг та Мерсін (Туреччина), Клуж-Напока (Румунія), Цзинань та Суйчжоу (КНР), Тусон (США), Гродно (Республіка Білорусь).

Триває організаційно-підготовча робота з приводу налагодження партнерських відносин з містами Гдиня (Польща) та Беттендорф (США).

Херсон вже декілька років є членом Всеукраїнської Асоціації органів місцевого самоврядування «Асоціація міст України», яка об’єднує 833 члени – міста, селища і села, в яких проживає понад 80% населення України.