Пам'яті польського генерала Маріуша Заруського

Польські високопосадовці у Херсоні

Разом для майбутнього – основна теза урочистостей, що проходили сьогодні в Херсоні на честь польського генерала Маріуша Заруського.
Про проведення урочистостей ще в січні 2011 р. домовилися міський голова Володимир Сальдо та представники офіційної делегації Республіки Польща. Активно ідею щодо вшанування на міжнародному рівні пам’яті відомого польського генерала підтримав голова обласної державної адміністрації Микола Костяк.
Сьогодні численну польську делегацію з числа високопосадовців, політиків, громадських діячів, духовенства, моряків, спортсменів у супроводі почесної варти - учнів польських шкіл, що носять ім’я М. Заруського, зустрічали представники місцевої влади, херсонські поляки - члени Херсонського обласного польського товариства „Полонія”, херсонські католики.

Розпочалися урочистості у костелі ім. Найсвятішого серця Ісуса. По завершенні служби з нагоди вшанування пам’яті М. Заруського відбулась церемонія покладання квітів до пам’ятної дошки генерала. На честь пам’яті видатної особистості пролунало 70 ударів дзвону з вежі костелу.

Заходи продовжились на кладовищі по вул. Молодіжній, де покоїться прах генерала.

Почесна варта, гімни Польщі й України, звуки військового оркестру, офіційні виступи….
«Сьогодні ми є свідками значної історичної, гуманітарної, політичної події. Польські та українські посадовці, громадськість разом вшановують генерала, патріота, політичного діяча, вихователя, великого романтика Маріуша Заруського. Не дивлячись на складні історичні періоди, дві сусідні країни, дві великі європейські держави - Україна й Польща - мають співпрацювати на ґрунті взаємоповаги, дружби, вшанування спільних історичних постатей. Генерал Заруський – символ нових відносин між двома країнами», - зазначив у виступі заступник Міністра культури України Тимофій Кохан.
Начальник Канцелярії Президента Республіки Польща, голова польської делегації, Міністр Яцек Міхаловскі розповів присутнім історію життя, арешту, заслання генерала, згадав розповіді свого батька-харцера про М.Заруського, процитував уривки з його книги. Він передав привітання від Президента Республіки Польща Броніслава Комаровського та подякував за збереження пам’яті славного польського сина в Херсоні. Пан Міхаловскі припустив, що польський Президент може особисто приїхати на одну з наступних роковин вшанування генерала.
«Найбільшим захопленням генерала, окрім моря, була молодь, її виховання. - розповів голова польської делегації, - Він розкрив тисячам молодих людей, як важливо бути сильними, стійкими до викликів долі. Бог, честь, вітчизна – такими були його істини. Бути твердими, як граніт, з душею глибокою, мов море – ось заповіт генерала».
Кілька разів під час богослужіння та мітингу на кладовищі лунало слово «разом». «Дуже важливо, щоб молодь двох країн спілкувалась, залучалась до спільних справ, в решті-решт поляки й українці, об’єднавшись разом, можуть зробити багато добрих справ», – наголосив начальник Канцелярії Президента Республіки Польща.
Під час урочистостей було зачитано акт передачі під опіку польської держави меморіальних пам’ятників Маріуша Заруського в Херсоні. Учасники заходу взяли участь у церемонії покладання квітів до могили генерала.
Цього ж дня відбулась офіційна зустріч делегації Республіки Польща з керівництвом Херсонської області та міста Херсона. Під час зустрічі йшлося про розвиток економічного й культурного партнерства, обмін молодіжними групами у сфері державного управління, вивчення українського спадку в історії польських міст тощо. Цікавою є також пропозиція польської сторони щодо прибуття до Херсона старовинної яхти «Генерал Заруський», реконструкція якої триває у Гданську.
Завершились урочистості великою концертною програмою в Південноукраїнському регіональному інституті післядипломної освіти педагогічних кадрів.

Пан Міхаловскі передав до Херсона Кубок, який буде вручено переможцю парусної регати пам’яті генерала М.Заруського на приз Президента Республіки Польща, що проходитиме в рамках святкування Дня міста цього року.
Від імені Президента Республіки Польща голова Херсонського обласного польського товариства «Полонія» Розалія Ліпінська нагороджена державною нагородою Польщі «Золотим хрестом Заслуги».
«Херсон – багатонаціональне місто. У складі великої херсонської родини активну частку складає польська громада. Сьогоднішній захід має велике значення для нашого міста, адже укріплює дружні відносини між Херсоном і Європою. - зазначив перший заступник міського голови В’ячеслав Яременко. - Сьогодні в костелі лунав дзвін, на якому написано «не все помирає», тож пам'ять генерала, пам'ять про тисячі людей, які поклали життя, аби Україна і Польща були вільними державами, буде вічною».