Звіт про роботу управління споживчого ринку міської ради за 2018 рік

У 2018 році одним із пріоритетних напрямків роботи управління споживчого ринку міської ради (далі – Управління) є створення сприятливих умов місцевим товаровиробникам сільськогосподарської продукції, фермерським господарствам, місцевим підприємствам переробної промисловості у реалізації їх продукції на території міста через об’єкти виносної торгівлі.

З метою розвитку фірмової торгівлі та насичення торговельної мережі м. Херсона Управлінням розроблено та прийнято рішення виконавчого комітету міської ради:

- від 21.11.2018 № 368 «Про внесення змін та доповнень до рішення виконавчого комітету міської ради від 21.04.2015 № 136 «Про затвердження місцевим товаровиробникам переліку місць під можливе розміщення об’єктів виносної торгівлі продукцією власного виробництва на території м.Херсона»»;

- від 20.03.2018 № 99 «Про внесення змін та доповнень до рішення виконавчого комітету міської ради від 15.03.2016 № 79 «Про організацію виносної торгівлі продукцією власного виробництва на території м.Херсона місцевому товаровиробнику - ТОВ агропромисловій фірмі «Атлант».

У 2018 році місцевими товаровиробниками здійснювалася діяльність через  43 об’єкти виносної фірмової торгівлі з продажу продукції власного виробництва.

Разом з тим, на продовольчих ринках (ринкових містечках) постійно здійснюють реалізацію близько 20 місцевих товаровиробників та сільгосптоваровиробників і фермерських господарств Херсонщини, фізичні особи-підприємці з виготовлення і реалізації хліба, хлібобулочних виробів. Загальна кількість торговельних місць суб’єктів господарювання з продажу власної продукції на території продовольчих ринків міста складає близько 80.

Управління постійно сприяє залученню місцевих товаровиробників до участі в сільськогосподарських та передсвяткових ярмарках. З метою задоволення попиту мешканців міста в якісних продовольчих товарах та сільськогосподарській продукції за цінами нижче ринкових управлінням споживчого ринку міської ради спільно з Департаментом агропромислового розвитку обласної державної адміністрації організовано та проведено 31 березня  2018 року на площі біля ККЗ «Ювілейний» передсвятковий ярмарковий захід із продажу сільськогосподарської продукції, у якому взяли участь близько 30 місцевих підприємств харчової і переробної промисловості та торгівлі, сільгосптоваровиробників, суб’єктів підприємницької діяльності області та міста.

Також 20-22 лютого 2018 року управління споживчого ринку міської ради сприяло участі місцевих сільгосптоваровиробників та фермерських господарств міста в агропромисловій південній виставці «Фермер-2018» з розгляду питань розширення ринків збуту, ознайомлення з сучасними інноваційними технологіями і технікою, прогнозами виробництва і цін на плодоовочеву та сільгосппродукцію, де відбулася зустріч з представниками, бізнесових кіл, провідних аналітичних компаній.

Крім того, протягом 2018 року підприємства торгівлі, ресторанного господарства, суб’єкти господарювання м. Херсона залучалися до культурно-масових заходів, які проводилися в місті. Управлінням видано суб’єктам господарювання 65 листів про організацію святкової  виносної торгівлі у місцях проведення міських заходів на території міста.

 

Управлінням протягом звітного періоду щомісячно здійснювався аналіз фінансово-господарської діяльності міських комунальних підприємств, підпорядкованих управлінню, та аналіз руху грошових коштів цих підприємств. Результати оцінки ефективності їх роботи та управління систематично щокварталу надавалися для розгляду на засіданнях секретаріату Економічної ради з питань контролю за ефективністю діяльності підприємств комунальної власності територіальної громади м.Херсона.  

Управлінням розробляються спільно з підпорядкованими комунальними підприємствами «Вихор» та «Херсонський комунальний ринок» фінансові плани на наступний рік, проводиться аналіз та погодження прогнозних розрахунків на 2019 рік надходжень податку на прибуток, що вилучаються до міського бюджету, а також здійснюється контроль за виконанням планових завдань.

Відповідно до рішення виконавчого комітету міської ради від 19.07.2016 № 246 «Про затвердження Схеми розміщення об’єктів сезонної та ярмаркової торгівлі на території м. Херсона» та з метою створення сприятливих умов для організації сезонної виносної торгівлі квасом, безалкогольними напоями і морозивом, сільськогосподарською та баштанною продукцією, ялинками на території м. Херсона та впорядкування торгівлі цими товарами  протягом 2018 року Управлінням погоджено суб’єктам господарювання розміщення 45 об’єктів виносної торгівлі квасом, безалкогольними напоями і морозивом, 25 – сільськогосподарською та баштанною продукцією, 50 - ялинками.

З метою організації та впорядкування роботи сезонних літніх майданчиків на території м.Херсона, відповідно до рішення виконавчого комітету Херсонської міської ради від 07.04.2015 №121 «Про організацію роботи сезонних літніх майданчиків на території м.Херсона» (зі змінами до нього від 19.06.2015 №247) Управлінням надано суб’єктам господарювання 34 листів-узгоджень на організацію роботи сезонних літніх майданчиків (столи, стільці, парасолі) на території м.Херсона, виключно у весняно-осінній період (з 01 травня по 01 листопада).

Згідно з рішенням міської ради від 28 грудня 2007 року № 673 спеціалістами управління споживчого ринку міської ради, у межах компетенції, спільно з правоохоронними органами вживалися заходи стосовно дотримання тиші та протипожежних вимог застосування піротехнічних виробів та чинного законодавства  з їх реалізації під час проведення святкових заходів.

З метою забезпечення безпеки та стабільності у м. Херсоні на період дії правового режиму воєнного стану та на виконання розпорядження міського голови від 28.11.2018 № 412р Управлінням розроблено та прийнято рішення міської ради від 21.12.2018 № 1807 «Про встановлення заборони на період дії правового режиму воєнного стану продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових суб’єктами господарювання в торговельних об’єктах (крім закладів ресторанного господарства), розташованих у радіусі 300 м від місць знаходження військових та прикордонних служб у м. Херсоні».

На виконання протокольних рішень Державної  надзвичайної протиепізоотичної комісії при Херсонській міській раді (від 02.09.2018 № 9, 03.09.2018 № 10) та з метою посилення заходів щодо ліквідації та недопущення розповсюдження захворювання африканської чуми свиней на території міста Управлінням розроблено та прийнято виконавчим комітетом міської ради рішення від 05.09.2018 № 283 «Про заборону реалізації м’яса та м’ясопродуктів на територіях ринкових містечок міського комунального підприємства «Херсонський комунальний ринок» та обслуговуючого кооперативу «Комунальний ринок» .

З метою контролю за виконанням вищезазначеного рішення було створено робочу групу із представників виконавчих органів міської та районних у м. Херсоні рад, правоохоронних органів та територіальних управлінь Держпродспоживслужби з питань забезпечення дотримання суб’єктами підприємницької діяльності вимог чинного законодавства (ветеринарних правил) реалізації м’яса та м’ясопродуктів на території ринкових містечок МКП «Херсонський комунальний ринок» та ОК «Комунальний ринок».

Протягом вересня 2018 року здійснено рейди-обстеження ринкових містечок, підпорядкованих зазначеним підприємствам по вул. Миру, просп. Святих Кирила та Мефодія, в районі Привокзальної площі, за результатами яких виявлено порушення вимог санітарно-ветеринарних правил.

З метою вжиття заходів реагування до порушників чинного законодавства торгівлі м’яса та м’ясопродуктів на територіях ринкових містечок виконавчим органом міської ради направлено листи до правоохоронних органів (від 23.10.2018 № 9-586-9/12).

На виконання протоколу Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії приміській раді від 29.10.2018 № 14 та рішення виконавчого комітету міської ради від 06.11.2018 № 343 «Про виділення коштів із резервного фонду міського бюджету» щодо відшкодування матеріальних збитків внаслідок введення карантинного режиму населенню у зв’язку зі спалахом африканської чуми свиней на території м. Херсона Управлінням здійснено відшкодування майнової шкоди (збитків) фізичним особам, у яких вилучено(знищено) сільськогосподарських тварин (свиней) внаслідок цього захворювання в селищі Комишани, на загальну суму 110,6 тис. грн. 

На виконання розпорядження міського голови від 14.03.2016 №119р «Про створення комісії з питань упорядкування роботи торговельної мережі, ліквідації та запобігання виникненню стихійної торгівлі, контролю за станом благоустрою в м. Херсоні» спеціалісти управління споживчого ринку міської ради спільно з представниками виконавчих органів міської ради, районних у м. Херсоні рад, Херсонського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Херсонській області, Управління патрульної поліції у м.Херсоні Департаменту патрульної поліції щотижня здійснюються за складеними графіками рейди щодо виявлення та ліквідації стихійної торгівлі на території прилеглої до ринків і на вулицях міста.

Так, протягом звітного періоду проведено 238 рейдів-обстежень місць несанкціонованої торгівлі, за результатами яких співробітниками правоохоронних органів спільно з спеціалістами управління споживчого ринку міської ради складено 787 протоколів про адміністративні правопорушення та на момент відпрацювань припинено діяльність понад  800 самовільно розташованих об’єктів торгівлі.

Під час здійснення вищезазначених рейдів спеціалістами управління споживчого ринку міської ради постійно проводилася профілактично-роз’яснювальна робота, направлена на стимулювання реалізації сільськогосподарської продукції суб’єктами господарювання та селянами через ринки і ринкові містечка.

Разом з тим вживалися спільні заходи з керівництвом ринків, спрямовані на переміщення торгівців на вільні торговельні місця ринків та ринкових містечок. Торгівцям систематично надаються роз’яснення стосовно необхідності здійснення ними торгівлі тільки у місцях, визначених чинним законодавством, через дрібнороздрібну торговельну мережу та на території ринків, а також про заборону торгівлі з рук  у невстановлених місцях, скверах та на вулицях міста.

Спеціалістами Управління виявлено та упереджено близько 190 випадків порушення прав споживачів. У процентному відношенні від загальної кількості виявлених порушень:

- продаж (реалізація, використання) товарів (робіт, послуг) без відповідних супровідних документів, що засвідчують їх якісь та безпеку - 20%;

- продаж, використання під час надання послуг товарів з неналежним маркуванням, відсутність повної, своєчасної та достовірної інформації про товар, який знаходиться в продажу - 20%;

- продаж (реалізація) товарів (робіт, послуг) без видачі розрахункового документа, що засвідчує факт купівлі або надання послуг (товарного чи касового чека, квитанції або іншого письмового документа) - 25 %;

- відмова споживачу у реалізації його права при придбанні товарів (робіт, послуг) - 10 %;

- відсутність інформаційного забезпечення, в тому числі «Куточка покупця» та «Книги скарг та пропозицій» - 25 %.

Протягом 2018 року до Управління надійшло та розглянуто 115 звернень громадян та 35 інформаційних запитів.

Для забезпечення захисту прав територіальної громади м.Херсона від вживання неякісної, небезпечної продукції і сировини та її вилучення, подальшого  перевезення і зберігання під час проведення заходів з ліквідації несанкціонованої торгівлі на території міста Управлінням підготовлені доповнення до Програми економічного і соціального розвитку м. Херсона на 2016-2018 роки, які прийняті рішеннями міської ради від 23.02.2018 №1208 та 19.10.2018 №1636 «Про внесення доповнень до Програми економічного і соціального розвитку м. Херсона на 2016-2018 роки».

Відповідно до вказаних рішень в  2018 році надано фінансову підтримку МКП «Сервіс – опт» в сумі 2722,2 тис.грн. для облаштуванням холодильними камерами комунального підприємства «Сервіс-опт» за адресою: м.Херсон,  вул. Некрасова, 2, а також придбання обладнання і предметів довгострокового користування. Розпорядником коштів визначено Управління.

Протягом 2018 року щокварталу Управлінням здійснювався аналіз виконання показників Програми соціального і економічного розвитку міста аграрного сектора економіки.

Із прилеглих до території міста Херсона 16,4 тис.га площ сільськогосподарських угідь державної форми власності, на 11,5 тис.га здійснюють діяльність 36 сільськогосподарських агроформувань (з них 14 сільгосппідприємств) та 22 фермерських господарства. Інші 9,3 тис.га сільськогосподарських угідь займають земельні паї приватних осіб. Переважно, це середні та невеликі сільгосптоваровиробники.

У 2018 році сільськогосподарськими підприємствами міста скошено культур зернових та зернобобових на площі 4927,2 га, намолочено 12 тис. 334 тонн зернових або 84% до відповідного періоду минулого року (зменшення врожаю за рахунок збільшення площ під виробництво олійних культур), середня урожайність становила 25,0 ц з одного гектара проти 33,0 ц торік, у зв’язку з тривалою посухою, період якої збігся з періодом формування і наливу зерна, що вплинуло на урожайність зернових та строки їх збирання.

Відповідно до урядової програми «Державна підтримка галузі тваринництва» (постанова КМУ від 7 лютого 2018 року № 107 зі змінами) за напрямком «Спеціальна бюджетна дотація за вирощування молодняка великої рогатої худоби, який народився в господарствах фізичних осіб» за два етапи прийому документів, який завершився 01 грудня 2018 року,  5 селян виявили бажання брати участь у зазначеній державній програмі. Вказані селяни за утримання 20 голів молодняка отримали на свої банківські рахунки бюджетну дотацію на загальну суму 10,0 тис.грн.