До Дня захисника України

Вер. 28 2018 | Управління громадських зв'язків Херсонської міської ради

14 жовтня 2014 року Указом Президента встановленоcвято День захисника України «…З метою вшанування мужності та героїзму захисників незалежності і територіальної цілісності України, військових традицій і звитяг Українського народу, сприяння дальшому зміцненню патріотичного духу у суспільстві та на підтримку ініціативи української громадськості».

День захисника України свято, яке закономірно припадає на Покров Пресвятої Богородиці – покровительки і заступниці українського воїнства, та відзначається водночас з Днем Українського козацтва.

 День українського козацтва продовжує історичну традицію Запорізької Січі. Запорізькі козаки шанували Богоматір і вважали її своєю заступницею. Військові походи Війська Запорізького традиційно починалися молитвою біля храму на честь Покрова Пресвятої Богородиці.

 Архівний відділ Херсонської міської ради в свою чергу намагається якомога більше відшукати та зібрати матеріалів провійськову честь і гідність воїнів-захисників Вітчизни. Результатом такої роботи є створенняархівних колекцій: «Зібрання документів про розвиток спорту міста Херсона» та «Документи про учасників антитерористичної операції на Сході України».

До першої колекції увійшли документи за 1987-2015 та 2011-2016 роки: «Голубович Юрій Миронович (1987 р.н.) – начальник служби фізичної підготовки і спорту військової частини польова пошта В4067, учасник АТО».

  Юрій Миронович військову присягу на вірність народу України прийняв 2008 року у Львівському військовому інституті Національного університету «Львівська політехніка» через Жидачівсько - Миколаївський військовий комісаріат. Військовий шлях він пройшов від курсанта Львівського військового інституту Національного університету «Львівська політехніка» до начальника служби фізичної підготовки і спорту військової частини польова пошта В4067. 

До початку антитерористичної операції капітан Юрій Голубович був активним учасником спортивних змагань з футболу, боксу, настільного тенісу серед військовослужбовців Херсонського гарнізону та тренував команду військової частини А1604 по футзалу. Зараз активно залучає до заняття цими видами спорту підростаюче покоління, проводить змагання серед учнівської молоді та воїнів АТО з кросфіту.

Голубович Ю.М. нагороджений  грамотами, медалями, має подяки за зразкову організацію фізичної підготовки, значний особистий внесок у розвиток спорту, бездоганне виконання службових обов’язків.

Він упродовж 2015 року перебував у короткотермінових відрядженнях до зони АТО, є учасником бойових дій.

Наступна колекція містить опис справ за 1986-2014 роки:«Набєгов Роман Валерійович(11.11.1986-29.08.2014)– старший інспектор батальйону патрульної служби міліції особливого призначення «Миротворець», загиблий воїн у зоні АТО».

Херсонець Роман Набєгов закінчив у 2005 році загальноосвітню школу
І-ІІІ ступенів № 50. У 2005-2007 рр. проходив службу матросом у військово-морських силах України у місті Севастополь, закінчив Харківський національний університет МВС, де отримав повну вищу освіту за спеціальністю «Правознавство», здобув кваліфікацію юриста.

У мирний часРоман розпочав роботуоперуповноваженим карного розшуку, пізніше став слідчим Цюрупинського районного відділу УМВС України в Херсонській області.

З початком антитерористичної операції на Сході України молодий міліціонер одним з перших висловив бажання стати на захист мирних жителів та цілісності нашої держави. Він чотири рази подавав рапорт, щоб його направили до зони АТО, згодом написав листа міністру внутрішніх справ України Арсену Авакову.

 Зрештою його мрія здійснилася і з червня 2014 року розпочалася служба розвідника, молодшого лейтенанта міліції, старшого інспектора Батальйону патрульної служби міліції особливого призначення «Миротворець» ГУМВС України в Київській області.

Проте йому не судилося дожити два місяці до свого 28-річчя. Роман загинув 29-го серпня 2014 року під час виходу з Іловайського котла так званим «зеленим коридором» під час обстрілу російськими десантниками у хуторі Горбатенко. Був тимчасово похований місцевими мешканцями на кладовищі хутора Горбатенко разом з бійцями батальйону «Миротворець».

Указом Президента України № 109/2015 від 26 лютого 2015 року
«За особисту мужність і високий професіоналізм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України» нагороджений орденом «За мужність» III ступеня (посмертно).

Ще з часів строкової служби у Севастополі РоманНабєговпочав читати класичну літературу та, захопившись творчістю Лермонтова, творити свої перші вірші. Перечитав безліч творів Булгакова, Лермонтова та Висоцького, а також деякі твори іноземних письменників, таких як Патрік Зюськінд, Екзюпері та Шекспір. «Майже у всіх моїх творах є характер та стиль тих письменників, із чиєю творчістю я знайомився. Тематику віршів ніколи спеціально не обирав, вони народжувались із натхненням самі по собі… Із життєвим досвідом я зрозумів, що можу принести суспільну користь, якщо стану на службу в органи внутрішніх справ…» - вказано в автобіографії.

Вірші, написані у 2008 році, несуть пророчі слова «В кольце судьба застигла - штабной наш просчитал, волна огня накрыла. Ты верно говорила, чтоб я не рисковал…».

На основі рукописів мамою Романа було видано книгу«Ни шагу назад», про яку в архівному відділі створенофотодокументи на тему«Презентація книги «Ни шагу назад» Романа Набєгова, загиблого бійця АТО спецпідрозділу МВС «Миротворець», в Херсонській обласній універсальній науковій бібліотеці
ім. Олеся Гончара»
. 

У Херсоні на честь Романа Набєгова у  школі № 50 відкрито меморіальну дошку та барельєф – робота скульпторів Олександра Михайлицького (м. Київ) і Віктора Тишкевича.

23 жовтня 2017 року на сесії Херсонської міської ради прийнято рішення  «Про присвоєння Херсонській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів № 50 Херсонської міської ради імені Романа Набєгова та затвердження нової редакції Статуту закладу».

Згадана подія висвітлена фотодокументами «Урочиста лінійка з нагоди присвоєння Херсонській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів № 50 Херсонської міської ради імені Романа Набєгова».

 Зібрані документи відображають вагомий історичний внесок, висвітлюють патріотичне почуття любові, поваги та відданості своїй Батьківщині. 

 День захисника України – свято доблесті українського лицарства, а також день пам’яті та пошани всіх, хто впродовж століть боровся за державний суверенітет України.


Архівний відділ Херсонської міської ради