Заява громадської ради щодо ситуації з бюджетом міста

Січ. 22 2020 | Управління громадських зв'язків Херсонської міської ради

Громадська рада глибоко стурбована ситуацією, що склалася з неухваленим бюджетом міста на 2020 рік. Почався четвертий тиждень нового року: поки не зрозуміло, коли наші обранці все ж таки ухвалять головний фінансовий документ громади. Ситуація, що склалась, вже сьогодні робить виклики та створює проблеми для мешканців міста. А з часом вона може стати просто загрозливою.

Через неухвалення бюджету, фінансування потреб міста та його мешканців буде здійснюватися за принципом «1/12». Тобто, будуть проводити оплату захищених видатків бюджету та інші поточні витрати, проте в розмірі минулого року. Харчування дітей в школах, прибирання міста – вже сьогодні ці видатки вимагають більшого фінансування через зростання цін.

Якщо ситуація не зміниться, великі проблеми будуть у бюджетних працівників, які не доотримують свої заробітні плати. Також, будуть заморожені всі капітальні видатки. А це – ремонти доріг, будинків, будівництво шкіл, закупівля обладнання для медичних закладів тощо.

Вже сьогодні відчувають проблеми працівники «Херсонелектротрансу»: вони почнуть отримувати заробітну плату тільки після затвердження бюджету. Під загрозою закупівля нових тролейбусів за кошти Європейського банку.

Працівники бюджетної сфери не доотримують до 40% зарплати. Також під загрозою створення закладів вторинної медицини, через неможливість закупівлі необхідного обладнання. 

Ми певні, що кожен депутат херсонської міської ради чудово усвідомлює негативні наслідки, до яких призводить неухвалення бюджету. Але частина з них свідомо ігнорує свій обов’язок. Хтось це робить через відчуття наближення виборчої компанії — раптом бюджет став критично поганим. Хоча минулого року вони голосували за аналогічний бюджет. Звичайно, у громадської ради є зауваження до бюджету-2020. В першу чергу, вони стосуються надмірної трати коштів на комунальні підприємства та ефективності використання бюджетних коштів. Наприклад, ми вважаємо суттєво завищеним фінансування окремих комунальних підприємств, які не виправдовують свого існування. Наприклад, за ці кошти можна було б виконати норми закону: виплати річні премії освітянам, забезпечити громадян безоплатною первинною правовою допомогою, придбати ліки для важкохворих громадян тощо.

Ще є група депутатів, що відмовляються голосувати за бюджет з більш прагматичних мотивів. Вони намагаються обміняти свої голоси на додаткові можливості для своїх виконавчих структур.

І, нарешті, депутати просто перестають відвідувати сесії. Дисципліна катастрофічно знижується, що ставить під загрозу ухвалення будь-якого рішення в раді.

Виходячи з цього, громадська рада закликає депутатів згадати про свою відповідальність перед містом та виборцями та з рештою ухвалити бюджет міста на 2020 рік з урахуванням умов громади. Зі свого боку, громадська рада буде відслідковувати результати голосування по найбільш важливим для громади питанням та інформувати про виборців про позицію депутатів.